Friday, Oct 31, 2014
Local Sports

Lake Placid Chamber 5K/10K results


Published:   |   Updated: May 20, 2013 at 01:57 PM
Highlands -

Saturday at DeVane Park

Male 5K results

Overall winner: Scott Sigrist, 22:53.

Masters winner: Anthony DeRogatis, 23:38.2.

10 to 14: Tay Williams, 25:17.2; Luke Sigrist, 25:19.9; Keith Sigrist, 26:17.7; Jeston Cassel, 50:19.9.

15 to 19: Michael Devietro, 26:23.1; Cody Ming, 39:31.4.

20 to 29: Mike Danns, 28:07; Masan Scott, 28:07.1.

30 to 39: Jacob McClelland, 22:46; Bryan Sigrist, 23:38.3; Jason Milligan, 28:26.3; Bryan Price, 29:41.

40 to 49: Darren Sapp, 34:01.2; Mike Ritacco, 35:10; Louis Canevari, 35:34.3; Chris Crow, 41:20.4; Donnie Ming, 48:01; Karl G. Yeager, 52:43.8.

50 to 59: Randy Glide, 29:33.3; Kevin Robinson, 29:49.9; Ray Cameron, 30:14.5; Chris Beach, 33:11.5; Milton Crenshaw, 35:37.7; David Plank, 35:37.8.

Female 5K results

Overall winner: Marian Glide, 26:50.6.

Masters winner: Jennifer Sarzynski, 29:22.

10 to 14: Julie Crow, 41:20.9; Carmen Carlini, 43:34.3; Noa Stoll, 47:13.9; Caitlyn Bird, 51:24.1; Kayla Ming, 51:24.4.

15 to 19: Nicole Moore, 27:41; Chelsea Whitmire, 30:36.9; Megan Schwarz, 43:35.8; Stephanie Struck, 46:18.7.

20 to 29: Jessica Bell, 28:41; Whitney Seignious, 29:25; Jessica Meador, 29:25.3; Rachel Cameron, 31:34.1; Erika Meyers, 40:00.2.

30 to 39: Emily Sigrist, 28:46.6; Samantha Price, 29:40.2; Lynda Carlini, 36:48.5; Magdalena Schwarz, 36:48.6; Noelle Stoll, 47:14.2; Michelle Richmond, 47:55.4; Frannie Gillilan, 47:58.8; Nikki Utman, 52:22.4; Alanna Harman, 52:39.6; Holly Cameron, 52:42.1.

40 to 49: Toni Weaver, 34:02.2; Meredith Ritacco, 35:08.7; Helen Burton, 38:20.2; Julie Whitmire, 39:30.5; Sherri Thibodeau, 41:25.1; Christine Struck, 47:59.7; Pamela Walker, 49:04.6; Valerie Ming, 51:24.1.

50 to 59: Elena Febre, 30:13.8; Brenda Foster, 32:48.8; Melinda Luce, 34:43.6; Vicki Van Dam, 36:21; Shirley Whitsitt, 39:28.3; Barb Sheasley, 42:16.2; Lois Sanders, 46:19.1; Phyllis Beach, 47:54.6; Kathy Crenshaw, 49:04.8; Susan BuChans, 50:15.2; Gayle Yeager, 52:42.7; Lotte Washburn, 52:43.1.

60 to 69: Mary Carol Plott, 38:34.7; Laura Bowen, 39:40.9; Bettye Hart, 41:14.3.

70-and-over: Nel Walriven, 37:57.7; Jeri McDonald, 48:41.

Male 10K results

Overall winner: Mike Quigley, 38:53.

Masters winner: Charles McLochlin, 52:23.5.

15 to 19: Steve Endicott Jr., 46:18; Nicholas Gregor, 46:37.

30 to 39: Josh Zahller, 41:34.3.

50 to 59: Frank Dalto, 53:38; Darrell Jensen, 58:45; Nelson Pacheco 1:24:56; Barry Rayl, 1:29:14.

60 to 69: Richard Rucker, 1:29:14.

70-and-over: Harold Smith, 1:04.30; Dale Bargar, 1:22:23.

Female 10K results

Overall winner: Chrissy Elliott, 52:22.4.

Masters winner: Sonia Quejada, 1:03:26.

20 to 29: Jennifer Cameron, 1:05:38; Erin Gercken, 1:10:55.

30 to 39: Courtney Lenhart, 55:57; Diorelly Marquez, 1:00:49; Heather Mellow, 1:09:32.

40 to 49: Jennifer Canevari, 1:06:24; Athesa Cardona, 1:09:41; Donna Dazey, 1:30:32.

50 to 59: Elaine Hawthorne, 1:30:33.

70-and-over: Audrey Smith, 1:34:18.

Comments

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC